A kiválasztott tegnapi adásában Uri 3 ember segítségével felemelt egy széken ülő 4. embert pár pillanatra, úgy hogy csak 2-2 ujjal emeltek, amit az ülő személy térde és karja alá helyeztek. Az emelés másodjára sikerült némi összehangolás-összpontosítás után. Kisiskolás trükk (én még nem hallottam róla) és mindenkinek működik. De mi a magyarázat? Rákerestem az interneten, egyesek szerint nincs magyarázata, egyesek szerint az emelő emberkék összehangolása a lényeg, az is lehet hogy az emelők ráhangolódnak a feladatra.
Talán olyan lehet mint a jóga, elvégre a jóga óra is ráhangolódással, elmélyüléssel kezdődik és utána tudunk olyan izmokat is mozgatni vagy olyan pozíciókat kitartani ami egyébként talán nem menne.
De miért akarom tudni annyira a dolog magyarázatát?
Az internetes keresés folyamán találtam olyan írásokat amik a többiek trükkjeivel foglalkoznak és részletesen leírják hogy ki csinálta meg az adott trükköt először vagy mi a trükk alapja.Kicsit kiábrándított, persze minek olvastam végig?
Valószínűleg minden trükk megmagyarázható és máshol is csinálták már, elvégre ha valaki pl. látja a jövőt akkor miért nem lottózik? Simán 5öse lehetne a lottón...
De az hiszem Uri Geller sikerének talán az az alapja (legalábbi a Kiválasztott alapján), hogy nem állítja magáról hogy nincs trükk. Hanem azt mondja hogy van ahol elindul az óra, vagy meggörbül a kanál, de nem mindenhol fog ez bekövetkezni. Játékos hangulatú a show, a nézőktől nem azt várja hogy a szemfényvesztést valóságnak higyjék, csupán játékra hív és szórakoztatni akar. Sőt Uri hangsúlyozza a versenyző mentalistáknak is: nem érdekel hogy csinálják a "kísérletet", csak szórakoztató legyen. És valóban ebben a műfajban az előadásmódon van a hangsúly. Hiszen a melyik dobozban van a veszélyes állat, illetve kitalálom milyen dalra, rajzra, tárgyra gondoltál trükkök folyamatosan ismétlődnek a műsorban, csak mindig más adja elő, tehát az előadásmódon kell hogy legyen a hangsúly, a feszültsékeltésen, elvégre a végeredmény előre borítékolható.
Ráadásul sokan buktak már abba bele, hogy valóságnak akarták feltüntetni az illúziót, pl. mekkora botrányt kavart amikor kiderült Copperfield valójában nem ment át a kínai nagy falon, csupán TVs trükk volt, a jelen lévő nézőket meg lefizették.