A napokban olvastam el Graham Greene A csendes amerikai c. könyvét egy véletlen kapcsán, valamelyik nap késő este ment a film az egyik TV csatornán, belenéztem az elejébe és felkeltette a kíváncsiságom. Mivel nem néztem végig a filmet, másnap rákerestem az interneten, először csak a tartalmát akartam elolvasni, de a kereső a teljes könyvet tartalmazó oldalt dobta fel. Kiderült nem olyan hosszú könyv, így nekiálltam olvasni.
A stílusa nagyon tetszett, bár amerikainak tűnt (igaz elég amerikaellenes a tartalom, de lehetnek tudathasadásos amerikaiak is:), kiderült az író angol. Izgalmas, lebilincselő a történet. Csak egy picit túlidealizált, mármint a főszereplők személye: az egyik főhős cinikusnak tartja magát de tettei alapján egy meleg szívű, derék, lelkiismeretes ember, és mindamellett szerény is...A másik, természetesen negatív főhős pedig rossz ember, aki a külvilág szemében mintaéletet él és szándékai látszólag tiszták, valójában azonban érzéketlen alak aki fikarcnyit sem érti és nem is akarja megérteni az őt körülvevő világot, sőt inkább saját könyvből vett nézeteit akarja a világra erőltetni. Ja és persze a könyv vége happiend...győz a jó fiú.Igaz a történet egy szempontból paródia, a szituációk sok esetben mulatságosak, de másik szempontból dráma: elvégre a háború borzalmairól szemléletes megrázó leírást ad.
Szóval az egész novella kicsit olyan fából vaskarika, nehéz eldönteni hogy az író drámának vagy paródiának szánta e.
A könyv egyébként erősen amerikaellenes, cserébe idealizálja az angolokat, de lenézően nyilatkozik a keletiekről.
Minden esetre a cím tartok tőle nemcsak a csendes amerikai hanem a csendes ......... lehetne és ide sok más nemzetet is be lehet helyettesíteni.